Po co ocieplać dom?

28.01.2017, godzina 23:47

Ocieplenie piana

Czasami widząc ocieplanie czyjegoś domu, myślimy sobie, że jest to tylko efekt czyjejś ekstrawagancji. Niekiedy nie zdajemy sobie prawy z tego, jak duże straty ciepła występują w domach wybudowanych w stylu starego budownictwa. Dawniej budowano domy mieszkalne, z czego tylko się dało. Mało kto zastanawiał się nad tym, jaka jest ich termoizolacja. Ważne było, żeby rodzina miała dach nad głową. Dzisiaj jednak koszty ogrzania domów są tak drogie, że wszyscy szukają możliwości ich optymalizacji. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ocieplenie budynków. Stosuje się do tego różne techniki. %link1%, styropianem lub watą szklaną. Które sposoby są najlepsze?

Styropian

Styropianem ociepla się zazwyczaj budynki od zewnątrz, następnie warstwę izolacyjną pokrywa się tynkiem. Jest to jednak z najpopularniejszych metod ocieplania i także najtańszych.

Wata szklana (wełna mineralna)

Kolejnym sposobem skutecznej termoizolacji jest wata szklana. Jednak tego typu izolację z reguły wykonuje się wewnątrz budynków. Dlatego też trzeba dokładnie obliczyć powierzchnię pomieszczeń, ponieważ cała izolacja zabierze od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu centymetrów.

dobra Ocieplenie piana

Watę kładzie się na folię paroizolacyjną, przykrywa folią paroprzepuszczalną, a następnie nakrywa płytami OSB albo płytami z karton gipsu.

Pianko poliuretanowa (PUR)

Ocieplenie piana jest dość nową technologią na rynku. Pianka rozprowadzana jest po ocieplanej powierzchni w formie natrysku, dzięki czemu szczelnie pokrywa każdy centymetr izolowanej powierzchni. Jest to jednak z wygodniejszych i najszybszych metod izolacji. Jednak jest także nieco droższa od pozostałych.